| Práca, profesia, kariéra, zamestnanie, job a štúdium v EÚ, zahraničí!

  práca, ponuka práce, zamestnanie, práca v zahraničí, brigády, voľné pracovné miesta, pracovné ponuky, ponuky práce  

Zarábajte s INVIA.SK | Inzercia | Obchodné podmienky | Cenník | Kontakt | Zarábajte s Pelikan.sk

Reklama u nás, oplatí sa!

práca, brigáda, profesia

Požiarnik Kuchár / Kuchárka Lekár / Lekárka Inžinierka / Inžinierka

Práca v zahraničí.

"Európska únia zdôrazňuje vysokú mieru rozlišovania a pružnosti pri úprave voľného pohybu pracovníkov. Členské štáty sa budú usilovať uľahčiť prístup slovenských štátnych príslušníkov na trh práce podľa vnútroštátnych právnych predpisov s cieľom urýchliť aproximáciu s acquis. V dôsledku toho by sa po pristúpení Slovenska mali podstatne zlepšiť možnosti slovenských štátnych príslušníkov zamestnať sa v Európskej únii. Členské štáty Európskej únie navyše čo najlepšie využijú navrhnutú úpravu, aby čo najskôr dosiahli plné uplatňovanie acquis v oblasti voľného pohybu pracovníkov."
Spoločné vyhlásenie k prístupovej zmluve (bod 18)

Keď sa Slovák v minulosti dostal mimo svoju domovinu, tak staval, budoval, pracoval na druhých (neraz ako otrok), rúcal normy a udivoval svojim výkonom pri malej spotrebe. Keby nebolo komunistického systému, tak je určite synonymom slovo - Gastarbeiter - nie Turek, ale Slovák... Hoci Poliaci, ľudia z Pobaltia a Ukrajinci nám už šľapu na päty, v prepočte na počet obyvateľov krajiny a jej ľudí vonku pracujúcich isto vedieme.

Práca v zahraničí - Freejob.sk

Od r. 1989 sme opäť na ceste za chlebom... A nemožno sa čudovať. Pri dnešnej platovej mizérii v SR mnohých z nás láka vidina lepšieho zárobku (nie vždy života) v zahraničí. Veď si len pozrite platy v zahraničí a u nás...

Iste bolo by úžasné cestovať do cudziny výlučne len na dovolenkové radovánky, za poznaním. Aj účel štúdia jazyka, alebo zbieranie nových pracovných skúseností a návykov by nebol zlý dôvod. Žiaľ, taký luxus si dnes môže dovoliť len hŕstka občanov SR. Odchod za prácou do zahraničia je dôležité a často neľahké rozhodnutie. Pred samotným vycestovaním je preto nanajvýš potrebné pouvažovať a nájsť odpovede na niektoré zásadné otázky. Medzi ne patrí aj voľba cieľovej krajiny. Snahou našej internetovej domény je Vám minimálne v tomto pomôcť.

Práca v zahraničí - Freejob.sk

Aj keď je rozhodnutie hľadať prácu mimo vlasť ovplyvnené viacerými skutočnosťami, je zväčša či malo by byť, uvážlivým prienikom osobných predstáv, schopností, no aj reálnych možností. Predtým, než sa definitívne rozhodnete a vycestujete, získajte čo najviac informácií o tej - ktorej krajine, podmienkach zamestnania, o budúcom zamestnávateľovi, lebo ide skutočne o veľa! Istou nie nevýznamnou bariérou pre legálne uplatnenie sa v zahraničí, presnejšie v krajinách EÚ / EHP, je nateraz tzv. prístup na pracovný trh v EÚ. Ide však len o dočasnú prekážku, vo väčšine prípadov prekonanú.

Vaše rozhodnutie by malo byť určite ovplyvnené:

1.) jazykovými schopnosťami uchádzača o zamestnanie

Samozrejme, že požadovaná úroveň závisí od charakteru budúcej práce a z nej vyplývajúcich povinností.

2.) výškou životných nákladov vo vybranej krajine

Výdavky na ubytovanie, stravu, cestovanie, zdravotné poistenie a podobne. Výška týchto výdavkov je v jednotlivých krajinách Európskej únie rôzna. Medzi krajiny s najnižšími nákladmi patrí Portugalsko a Španielsko. V ostatných krajinách sa pohybuje úroveň životných nákladov na vyššej, približne rovnakej úrovni. Prirodzene, že je potrebné vziať do úvahy aj výšku priemerných zárobkov v jednotlivých krajinách.

Mimochodom, zo Slovenska sa momentálne najviac chodí za (legálnou) prácou do: Českej republiky (vyše 75 000 ľudí), Veľkej Británie (31 000 ľudí), Maďarska (30 000 ľudí), Írska (10 000 ľudí), Rakúska (8 000 ľudí) a Talianska (5 000 ľudí). Čoraz populárnejšie je Slovinsko a v letnej sezónne Cyprus a Grécko.

Je jasné, že Slováci vedia robiť a svet to veľmi dobre vie! Našim najväčším problémom doma je nízka cena (až zneváženie!) práce a to vďaka našim, ako aj zahraničným "podnikateľom", ktorí nás vyhľadávajú najmä pre lacnú pracovnú silu (kedysi sa tomu hovorilo vykorisťovanie), zákonodarstvo nastavené v neprospech zamestnanca a holubičiu povahu...

Práca v zahraničí - Freejob.sk

Záverom trochu optimizmu, alebo povedzme si, prečo je dobré pracovať v zahraničí. Áno, existuje veľa dobrých dôvodov, prečo uvažovať o presťahovaní sa za prácou do zahraničia. Tu je niekoľko z nich:

  • Získať odbornú prax a rozšíriť svoj životopis.
  • Zlepšiť si osobné schopnosti, ako sú iniciatíva, odhodlanie a flexibilita.
  • Zvýšiť si sebadôveru.
  • Využiť odbornú prax alebo stáž.
  • Skúsiť niečo nové a zažiť dobrodružstvo.
  • Zvýšiť svoj zárobkový potenciál.
  • Zažiť novú kultúru a zlepšiť si jazykové vedomosti.
  • Nájsť viac voľných miest vo svojom vybranom odbore.
  • Mať prospech z iného – možno lepšieho – životného štýlu.
  • Urobiť si prestávku vo svojej obvyklej práci a robiť niečo iné.

V každom prípade, dovidenia v lepších časoch priatelia!

Redakcia

Booking.com

Animátor / Animátorka Hosteska Tenista Obchodník


 

Zarábajte s nami! | Impotencia.sk | eBooks.sk | Neplodnost.sk

tagy / značky práca v zahraničí, profesia, brigáda, robota, job, zamestnanie, miesto, štúdium, ponuky

: Spravodajstvo
: Užitočné rady
: Na čo myslieť
: Poistenie
: Pomoc v núdzi
: Publikácie
: Registrácia
: Agentúry
: Diskusia
: Preprava osôb
: Inzeráty
: Jazykové kurzy
: Cestopisy
: URL odkazy
: Štatistiky
: Vrátenie daní
: Ubytovanie
: Zľavové kupóny

Cyprus

Mallorca

Rhodos

Hurghada

Sharm El Sheikh

Jordansko

Syria

Copyright © 2000 - 2024, FreeJob.sk * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Minimálne odporúčame rozlíšenie 1024 x 768, farby True Color 32 bitov, 17" monitor.