| Práca, profesia, kariéra, zamestnanie, job a štúdium v EÚ, zahraničí!

  práca, ponuka práce, zamestnanie, práca v zahraničí, brigády, voľné pracovné miesta, pracovné ponuky, ponuky práce  

Zarábajte s INVIA.SK | Inzercia | Obchodné podmienky | Cenník | Kontakt | Zarábajte s Pelikan.sk

Reklama u nás, oplatí sa!

práca, brigáda, profesia

Požiarnik Kuchár / Kuchárka Lekár / Lekárka Inžinierka / Inžinierka

Práca v zahraničí?

Pomoc pre mladých ponúka Európska únia

Práca v zahraničí

FAKTY
  • Približne 5,5 milióna mladých ľudí na pracovnom trhu (viac ako jeden z piatich) si nedokáže nájsť prácu
  • 7.5 milióna mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov nie je zamestnaných, ani sa nezúčastňuje na vzdelávaní či odbornej príprave (patria do skupiny NEET).
  • Hospodárske náklady nezačlenenia mladých ľudí do pracovného trhu presahujú podľa estimated by Eurofound 150 miliárd eur ročne, čo predstavujei,2 % HDP EÚ.
  • Miera nezamestnanosti mladých ľudí presiahla v 13 členských štátoch 25 %, pričom v Grécku a Španielsku ide o viac ako 55 % a v Taliansku, Portugalsku, írsku, Bulharsku, na Cypre, v Lotyšsku, Maďarsku a na Slovensku dosahuje miera nezamestnanosti okolo 30 % alebo viac.
  • Vyše 30 % nezamestnaných ľudí do 25 rokov bolo bez práce dlhšie ako 12 mesiacov -1,6 milióna v roku 2011 v porovnaní s 0,9 milióna v roku 2008.
  • Pri hľadaní práce v rámci Európy pomáha portál www.eures.sk, ktorý obsahuje databázu viac ako dvoch miliónov voľných pracovných miest.

Uchytiť sa na trhu práce nie je pre absolventov často jednoduché. Pomoc v podobe príspevku na cestu na pracovný pohovor či na presťahovanie im ponúka Európska únia.

Lucia má 24 rokov a na jar promovala. Vyštudovaná angličtinárka, akých spolu s ňou skončili stovky. Zamestnať sa v dedinskej škole v rodnej obci nechcela, začala sa preto obzerať po iných možnostiach.

„Dozvedela som sa, že existuje iniciatíva Európskej únie Mládež v pohybe. Začala som viac pátrať na internete a dostala som sa až na stránky nazvané Tvoje prvé pracovné miesto EURES," hovorí.

Lucia zistila, že táto iniciatíva je zameraná na podporu pracovnej mobility s cieľom pomôcť mladým ľudom nájsť si prácu a zamestnávateľom získať pracovníkov v ktoromkoľvek z 27 členských štátov Európskej únie. V období rokov 2012 - 2014 by sa takto malo v iných členských štátoch zamestnať päťtisíc ľudí.

„Vzhľadom na to, že som študovala angličtinu, rozhodla som sa hľadať si prácu vo Veľkej Británii. Na stránkach Gi Group, ktorá patrí medzí služby zamestnanosti participujúce na tomto projekte, som vyplnila krátky dotazník so svojimi osobnými údajmi, predchádzajúcimi skúsenosťami a pripojila životopis. Teraz čakám, kým sa pre mňa nájde vhodná pracovná pozícia," povedala Lucia.

Finančná aj informačná podpora

Iniciatíva Tvoje prvé pracovné miesto EURES je určená pre mladých ľudí vo veku od 18 do 30 rokov. Okrem vekového ohraničenia je podmienkou aj legálny pobyt a občianstvo v ktoromkoľvek štáte Únie. Zapojiť sa môžu všetci, ktorí hľadajú prácu v zahraničí a spĺňajú uvedené kritériá, a to bez ohľadu na úroveň ich kvalifikácie, pracovné skúsenosti alebo hospodárske a sociálne zázemie.

Uchádzačom o zamestnanie pomôže Európska únia nielen pri hľadaní vhodného pracovného miesta, ale aj pri financovaní nákladov súvisiacich s prvým pracovným pohovorom, presťahovaním a s odbornou prípravou.

„Mám vážny záujem o prácu v zahraničí, ale vyžaduje si to väčšie vstupné investície ako keby som zostala na Slovensku. Som preto veľmi rada, že ak bude moje hľadanie úspešné, môžem požiadať o príspevok," povedala Lucia.

Príspevok na pohovor pritom predstavuje 200 eur pri vzdialenosti do päťsto kilometrov, ak budete musieť vycestovať ďalej, Únia vám prispeje tristo eur. Peniaze na presťahovanie sa odvíjajú od konkrétnej členskej krajiny, napríklad pri zamestnaní v Dánsku je to 1200 eur, vo Veľkej Británii tisíc eur a v Rumunsku či Bulharsku 600 eur.

Rôzne ponuky nielen pre mladých

Jednou z ďalších podmienok na získanie príspevku Tvoje prvé pracovné miesto EURES je zmluva minimálne na dobu šesť mesiacov. Na stránkach Gi Group, ktorej služby sa rozhodla využiť aj Lucia, sú rozličné ponuky nielen pre Veľkú Britániu, ale aj Rumunsko, Taliansko Či Nemecko. Zamestnávatelia hľadajú napríklad operátorov call centier, pracovníkov do automobiliek, ale aj inžinierov či projektových manažérov.

Do databázy voľných pracovných miest EURES však môžu nazrieť aj tí, ktorí nespĺňajú podmienky iniciatívy Tvoje prvé pracovné miesto. Dostupná je na adrese ec.europa.eu a prináša informácie, poradenstvo a služby súvisiace s náborom pracovníkov a ich umiestnením na pracovnom trhu.

Uchádzači o zamestnanie tu môžu vytvárať a ukladať hľadané profily. Ak sa objavia pracovné ponuky zhodujúce sa s ich profilom, dostanú upozornenie e-mailom. Stránka EURES Online životopis dáva možnosť umiestniť svoj životopis a sprístupniť ho pre poradcov EURES-u a registrovaných zamestnávateľov.

Záujemcovia o prácu v zahraničí si tu môžu vyberať z viac ako milióna voľných pracovných miest v najrôznejších oblastiach a v celej Európe.

L. ŠTEPÁNEKOVÁ

Zdroj: MY V EURÓPE, nepredajná príloha Týždenníkov MY a denníkov Korzár (Vydáva PetitPress v spolupráci so Zastupením Európskej komisie na Slovensku).

Články k téme:

>> Späť na úvodnú stránku

Booking.com

Animátor / Animátorka Hosteska Tenista Obchodník


 

Zarábajte s nami! | Impotencia.sk | eBooks.sk | Neplodnost.sk

tagy / značky práca v zahraničí, profesia, brigáda, robota, job, zamestnanie, miesto, štúdium, ponuky

: Spravodajstvo
: Užitočné rady
: Na čo myslieť
: Poistenie
: Pomoc v núdzi
: Publikácie
: Registrácia
: Agentúry
: Diskusia
: Preprava osôb
: Inzeráty
: Jazykové kurzy
: Cestopisy
: URL odkazy
: Štatistiky
: Vrátenie daní
: Ubytovanie
: Zľavové kupóny

Cyprus

Mallorca

Rhodos

Hurghada

Sharm El Sheikh

Jordansko

Syria

Copyright © 2000 - 2023, FreeJob.sk * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Minimálne odporúčame rozlíšenie 1024 x 768, farby True Color 32 bitov, 17" monitor.